Delabie KWC PROFESSIONAL F3EV1005,F3E Electronic pillar tap
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F3EV1005,F3E Electronic pillar tap
KWC PROFESSIONAL F3E pillar tap DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to pre-mixed hot or cold water via hose and strainer. Control electronics, solenoid valve cartridge and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Aerator with integrated flow regulator 6.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control. Separate power supply via power supply unit 6.75 V / 12 V DC.
Protective system IP 59K
Power supply connection 6-12-VDC
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 100.00 mm