Delabie KWC PROFESSIONAL F5EM1007,F5E-MIX Electronic pillar mixer
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F5EM1007,F5E-MIX Electronic pillar mixer
KWC PROFESSIONAL F5E-Mix pillar mixer DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to hot and cold water via hoses with integrated backflow preventer and strainers. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Temperature lever with adjustable, turn-proof temperature stop as well as conversion set for concealed mixing device. Aerator with integrated flow regulator 3.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Protective system IP 59K
Power supply connection Battery 6-V
Diameter nominal DN 15
Calculation flow rate cold water 0.07 liter per second
Calculation flow rate hot water 0.07 liter per second
Functional principle Electronic self-closing
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.05 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 125.00 mm