Delabie KWC PROFESSIONAL F5ET1005 F5E-THERM Electronic thermostat
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F5ET1005 F5E-THERM Electronic thermostat
F5E-Therm thermostatic mixer DN 15 for wall mounting with lockable swivelling spout, for sanitary facilities. Opto-electronically controlled, triggered via hand movement. Thermostat with metal handle with adjustable and turn-proof temperature stop. With option for thermal disinfection, manually or automatically via optional disinfection unit. For connection to hot and cold water. Control electronics, solenoid valve cartridge and sensor in scald-protected safe-touch housing, high- polished chromium-plated brass. Laminar jet controller with integrated flow regulator 6.0 l/min. With adjustable and lockable connections with backflow preventer and strainers, completely covered with depth-adjustable screw rosettes. Projection 215 mm. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control. Separate power supply via power supply unit 6.75 V / 12 V DC or AQUA 3000 open system accessories.
Type of mounting Wall mounting
Type of operation Sensor operation
Power supply connection 6-12-3000VDC
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 215.00 mm