Delabie KWC PROFESSIONAL F5EV1002,F5E Electronic pillar tap
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F5EV1002,F5E Electronic pillar tap
KWC PROFESSIONAL F5E pillar tap DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to pre-mixed hot or cold water via hose and strainer. Control electronics, solenoid valve cartridge and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Anti-theft aerator, design SLIM, with integrated flow regulator 5.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control. With 100 - 240 V AC plug-in power supply unit.
Protective system IP 59K
Power supply connection 100-240VAC
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.08 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 125.00 mm