Delabie KWC PROFESSIONAL F3EM1002,F3E-MIX Electronic pillar mixer
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F3EM1002,F3E-MIX Electronic pillar mixer
KWC PROFESSIONAL F3E-Mix pillar mixer DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to hot and cold water via hoses with integrated backflow preventer and strainers. Control electronics, solenoid valve cartridge and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass, with temperature lever and adjustable, turn-proof temperature stop. Aerator with integrated flow regulator 6.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control. With 100 - 240 V AC plug-in power supply unit.
Protective system IP 59K
Power supply connection 100-240VAC
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 100.00 mm