Delabie KWC PROFESSIONAL F3EV1001,F3E Electronic Pillar Tap
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F3EV1001,F3E Electronic Pillar Tap
KWC PROFESSIONAL F3E pillar tap DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to pre-mixed hot or cold water via hose and strainer. Control electronics, solenoid valve cartridge and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Aerator with integrated flow regulator 6.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control. With battery compartment including 6 V lithium battery (CR-P2) for installation under the washbasin.
Type of mounting Tap hole
Type of operation Sensor operation
Protective system IP 59K
Power supply connection Battery 6-V
Diameter nominal DN 15
Calculation flow rate cold water 0.10 liter per second
Functional principle Electronic self-closing
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Inlet size G3-8
Type of mixing No mixing
Material fitting Brass
Sound insulation No
Spout projection 100.00 mm