Delabie KWC PROFESSIONAL F5ET1002 F5E-THERM electronic thermostatic
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F5ET1002 F5E-THERM electronic thermostatic
KWC PROFESSIONAL F5E-Therm thermostatic mixer DN 15 for wall mounting with lockable swivelling spout, for sanitary facilities. Opto-electronically controlled, triggered via hand movement. Thermostat with metal handle and adjustable, turn-proof temperature stop. With option for thermal disinfection, manually or automatically via optional disinfection unit. For connection to hot and cold water. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in scald-protected safe-touch housing, high-polished chromium-plated brass. Laminar jet controller with integrated flow regulator 6.0 l/min. With adjustable and lockable connections with backflow preventer and strainers, completely covered with depth-adjustable screw rosettes. Projection 215 mm. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Type of mounting Wall mounting
Type of operation Sensor operation
Protective system IP 59K
Power supply connection Battery 6-V
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 215.00 mm