Delabie KWC PROFESSIONAL F3ET1001,130 MM Electronic thermostatic mixer
Delivery time 14 days. More information.
Price on request
Quantity
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F3ET1001,130 MM Electronic thermostatic mixer
KWC PROFESSIONAL F3E-Therm thermostatic mixer DN 15 for wall mounting with lockable swivelling spout, for sanitary facilities. Opto-electronically controlled, triggered via hand movement. Thermostat with metal handle with adjustable and turn-proof temperature stop. With the option of manual thermal disinfection. For connection to hot and cold water. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Laminar jet controller with integrated flow regulator 6.0 l/min. With adjustable connections with backflow preventer, strainers and screw rosettes. Projection 130 mm. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Type of mounting Wall mounting
Type of operation Sensor operation
Protective system IP 59K
Power supply connection Battery 6-V
Diameter nominal DN 15
Calculation flow rate cold water 0.07 liter per second
Calculation flow rate hot water 0.07 liter per second
Functional principle Electronic self-closing
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Inlet size G 1/2 B
Type of mixing Thermostat
Adjustable flow time Yes
Material fitting Brass
Sound insulation No
Spout projection 130.00 mm
Surface finish fitting Chromed
Type of tap Bib tap
Depressurised No
Thermal disinfection Manual
Protective shutdown Yes
Default automatic hygiene flushing 24h after the last activity
Maximum flow time 255.00 seconds
Minimum flow time 1.00 seconds
Default flow time 10.00 seconds
Type of sensor Opto-electronic sensor
Specifications
  • Brand: Delabie KWC PROFESSIONAL
  • Item no.: 8102030032507
  • EAN code: 7612982239571
  • Series: 130 MM