Delabie KWC PROFESSIONAL F3ET1002,190 MM F3E-Therm Electronic thermostatic mixer
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F3ET1002,190 MM F3E-Therm Electronic thermostatic mixer
F3E-Therm thermostatic mixer DN 15 for wall mounting with lockable swivelling spout, for sanitary facilities. Opto-electronically controlled, triggered via hand movement. Thermostat with metal handle with adjustable and turn-proof temperature stop. With the option of manual thermal disinfection. For connection to hot and cold water. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Laminar jet contoller with integrated flow regulator 6.0 l/min. With adjustable connections with backflow preventer, strainers and screw rosettes. Projection 190 mm. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 190.00 mm
Surface finish fitting Chromed
Type of tap Bib tap
Depressurised No
Thermal disinfection Manual
Protective shutdown Yes
Default automatic hygiene flushing 24h after the last activity
Maximum flow time 255.00 seconds
Minimum flow time 1.00 seconds
Default flow time 10.00 seconds
Type of sensor Opto-electronic sensor
Specifications
  • Brand: Delabie KWC PROFESSIONAL
  • Item no.: 8102030032506
  • EAN code: 7612982233371
  • Series: 190 MM