Delabie KWC PROFESSIONAL F5EM1001,F5E-MIX Electronic pillar mixer
Customersatisfaction - / 10
Product information Delabie KWC PROFESSIONAL F5EM1001,F5E-MIX Electronic pillar mixer
KWC PROFESSIONAL F5E-Mix pillar mixer DN 15 for sanitary facilities, opto-electronically controlled. For connection to hot and cold water via hoses with integrated backflow preventer and strainers. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Temperature lever with adjustable, turn-proof temperature stop as well as conversion set for concealed mixing device. Anti-theft aerator, design SLIM, with integrated flow regulator 5.0 l/min. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Type of mounting Tap hole
Type of operation Sensor operation
Protective system IP 59K
Power supply connection Battery 6-V
Diameter nominal DN 15
Calculation flow rate cold water 0.07 liter per second
Calculation flow rate hot water 0.07 liter per second
Functional principle Electronic self-closing
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.08 liter per second
Inlet size G3-8
Type of mixing Yes
Material fitting Brass
Sound insulation No
Spout projection 125.00 mm