Delabie KWC PROFESSIONAL F3ET1003,250 MM Electronic thermostat wall-mounted mixer
Customersatisfaction - / 10
F3E-Therm thermostatic mixer DN 15 for wall mounting with lockable swivelling spout, for sanitary facilities. Opto-electronically controlled, triggered via hand movement. Thermostat with metal handle with adjustable and turn-proof temperature stop. With the option of manual thermal disinfection. For connection to hot and cold water. Control electronics, solenoid valve cartridge, 6 V lithium battery (CR-P2) and sensor in all-metal housing, high-polished chromium-plated brass. Laminar jet controller with integrated flow regulator 6.0 l/min. With adjustable connections with backflow preventer, strainers and screw rosettes. Projection 250 mm. Activated water hygiene flushing 24 hours after last activation, safety switch-off with continuous reflection and saving of statistical data. With option for parameterization and communication via optional, bidirectional remote control.
Minimum flow pressure 1.00 bar
Volume flow rate at 3 bar 0.10 liter per second
Sound insulation No
Spout projection 250.00 mm